Vyhledávání

Kontakt

Strašidýlko, z.s.

strasidylkozs@email.cz

STANOVY
spolku
”Strašidýlko, z.s.“

Č á s t   p r v n í :  O b e c n á    u s t a n o v e n í

čl. I
Název a sídlo

Název spolku je: ”Strašidýlko, z.s.“ (dále jen ”spolek”).

Sídlem spolku je ulice Československé armády 17, Nové Strašecí, 271 01.

čl. II
Účel spolku

Účelem spolku je vyvíjet nejen pro své členy možnost setkávání a volnočasové aktivity.

Základním cílem spolku jsou činnosti podporující komunitní život lidí žijících v obci a okolí a slouží k setkávání a aktivnímu trávení volného času především rodičů a jejich dětí.

čl. III
Hlavní činnost spolku

Činnost spolku směřuje k naplnění účelu popsaného ve čl. II, co by společného zájmu jeho členů. 

Spolek bude dosahovat svého účelu vyvíjením zejména těchto činností:

·       provozovat kulturní a obdobnou činnost vedoucí k setkávání nejen členů,

·       vést své členy a ostatní zájemce k dodržování základních etických a mravních hodnot,

·       organizovat občanské kampaně a petiční akce v souladu s cíli spolku,

·       poskytovat informace,

·       dalšími formami své činnosti napomáhat rozvoji veřejného života, kultury, zdraví, ochrany přírody apod.,

·       výzkumy, přednášky, propagace aktivit spolku, osvěta, pořádání benefičních akcí,

·       charitativní akce,

·       provozovat a udržovat zařízení, která vlastní nebo užívá,

·       poskytovat obecně prospěšné činnosti,

·       a další – podle potřeby.

Další formy a konkretizaci činnosti stanoví členská schůze.

Spolek může výlučně k podpoře své hlavní činnosti provozovat vedlejší hospodářškou činnost spočívající v podnikání nebo jiné výdělečné činnosti.

 

Č á s t   d r u h á :  Č l e n s t v í

čl. IV
Členství ve spolku

1. Vznik členství

Členem spolku může být fyzická osoba starší 15 let. Nezletilí členové musí mít přihlášku podepsanou zákonným zástupcem. Členství ve spolku vzniká na základě schválení písemné přihlášky předsedou, který rozhodne v nejkratším možném termínu, nejpozději do 30 dnů od přijetí přihlášky. Prvními členy spolku se automaticky stávají osoby přítomné na ustavující schůzi spolku. Členství vzniká ke dni schválení přihlášky.

Předseda spolku vede seznam členů spolku. Seznam obsahuje jméno, příjmení, datum narození, místo bydliště a telefonní nebo email. kontakt. Zápisy a výmazy týkající se členství provádí předseda a tak také odpovídá za řádné vedení seznamu členů.  Příslušné údaje se zapisují či vymazávají bez zbytečného odkladu poté, kdy se o nich předseda prokazatelně dozví. Seznam členů může být veden elektronickou formou. Každý zájemce o členství ve spolku podáním písemné přihlášky souhlasí s tím, aby údaje o něm vedené v seznamu členů byly zpřístupněny ostatním členům na požádání a pouze jmenný seznam i veřejně.

Zakládajícím členem spolku je fyzická osoba, která se účastní činnosti přípravného výboru a proti jejímuž členství nebyly vzneseny odůvodněné námitky ze strany ostatních osob účastnících se činnosti přípravného výboru.

Členství nepřechází na právního nástupce člena.

 

2. Členské příspěvky

O výši a četnosti členských příspěvků rozhoduje výbor spolku jednou ročně. Minimální členský příspěvek musí být stanoven na částku 100,- Kč ročně a maximálně 200 Kč ročně.

Zaplacení stanoveného příspěvku je povinností člena, ale nelze jej vymáhat.

O zaplacených příspěvcích vede výbor spolku evidenci v rámci účetní evidence. O zaplacení členského příspěvku se členovi nevydává potvrzení.

Členové mohou poskytnout spolku nad rámec základního povinného členského příspěvku další členský příspěvek, kterým mohou dobrovolně podpořit aktivity spolku. Mohou poskytnout spolku i sponzorský dar, o jehož poskytnutí vydá předseda spolku na vyžádání člena potvrzení.

 

čl. V
Práva a povinnosti členů spolku

Člen spolku má právo:

·         účastnit se jednání členské schůze i výboru spolku,

·         předkládat návrhy, podněty a připomínky orgánům spolku,

·         podílet se na praktické činnosti spolku,

·         účasti na akcích spolku,

·         volit orgány spolku,

·         být volen do orgánů spolku,

·         být informován o činnosti spolku,

·         ukončit kdykoliv své členství.

 

Člen spolku má povinnost:

·         dodržovat stanovy, spolupracovat s ostatními členy spolku, podílet se na vytváření dobré pověsti spolku, hájit zájmy spolku, podílet se na činnosti spolku dle svých možností a schopností, svědomitě vykonávat funkce v orgánech spolku a plnit jejich usnesení,

·         řádně a včas platit členské příspěvky.

 

čl. VI
Zánik členství

Členství ve spolku zaniká:

a) doručením písemného oznámení o vystoupení člena předsedovi spolku a to ke dni jím určeném nebo ke dni podání odhlášky (po zaplacení členského příspěvku lze členství ve stanoveném období zrušit bez nároku na vrácení členského příspěvku),

b) úmrtím člena,

c) zánikem spolku

d) vyloučením člena členskou schůzí, v případě, že opakovaně i přes písemné napomenutí ze strany výboru spolku porušuje tyto stanovy, případně z jiného důvodu stanoveného zákonem. O vyloučení člena rozhoduje výbor spolku a toto rozhodnutí se v písemné formě členovi doručí. Člen může do 15 dnů od doručení rozhodnutí o vyloučení navrhnout, aby toto rozhodnutí přezkoumal výbor spolku. Návrh na přezkoumání rozhodnutí předkládá vyloučený člen v písemné podobě. Výbor spolku rozhodnutí o vyloučení člena buď potvrdí nebo zruší. Rozhodnutí o vyloučení zruší v případě, kdy je toto v rozporu se zákonem nebo stanovami. Vyloučený člen může po měsíci zažádat o členství znovu.

Zánikem členství zaniká jakýkoli vztah člena a spolku.

Zápis a výmazy v seznamu členů provádí předseda při vzniku a zániku členství a dále při jakékoliv změně podstatných údajů.

 

Č á s t   t ř e t í :  O r g á n y   s p o l k u

čl. VII
Orgány spolku

Orgány spolku jsou :

1) členská schůze, která je nejvyšším orgánem spolku.

Členskou schůzi svolává výbor spolku (statutární orgán) dle potřeby, ale nejméně 1x za rok.

Členská schůze je usnášeníschopná, je-li přítomna alespoň polovina členů spolku; nesejde-li se usnášeníschopná členská schůze, svolá výbor spolku nejpozději do jednoho měsíce (ale ne dříve než za 5 dnů) náhradní členskou schůzi, ta je usnášeníschopná bez ohledu na počet přítomných členů. Členská schůze přijímá rozhodnutí hlasováním; pro přijetí rozhodnutí je potřeba souhlas nadpoloviční většiny přítomných členů. Každý člen má 1 hlas.

Členskou schůzi svolá výbor spolku také, požádá-li o to (písemně) ¼ členů spolku a to ve lhůtě do jednoho měsíce, není-li v žádosti uvedena lhůta pozdější.

Členská schůze schvaluje stanovy spolku a jejich změny, rozhoduje o zániku spolku; pro přijetí těchto rozhodnutí je potřeba 2/3 hlasů všech členů spolku. Dále volí členy výboru spolku, schvaluje rozpočet, zprávu o činnosti a zprávu o hospodaření za minulé období. Také určuje formy a konkretizaci činnosti pro další období a stanovuje výši členských příspěvků. Členská schůze hlasuje aklamací a vykonává kontrolní pravomoc nad činností spolku.

Pozvánka na členskou schůzi s určením termínu a místa konání a s návrhem jejího programu výbor zveřejňuje na internetových stránkách spolku nejméně jeden týden před konáním schůze.

Člen může být na základě písemné plné moci zastoupen na jednání členské schůze jiným členem. Plnou moc je zástupce povinen předložit předsedajícímu schůze při jejím zahájení a při hlasování sdělí, kolik má hlasů a jak s nimi hlasuje.

O jednání členské schůze se pořizuje zápis, který je pro členy spolku veřejný a usnesení je pro členy závazné.

 

2) výbor spolku, který je statutárním orgánem spolku.

Výbor spolku řídí běžnou činnost spolku. Má právo činit jménem spolku veškeré právní úkony. Jménem výboru jedná a právní jednání navenek činí předseda a v jeho nepřítomnosti místopředseda spolku. Ve zvláštních případech jsou oprávněni jednat jménem spolku další členové spolku pověřeni výborem.

Výbor je volen na období pěti let členskou schůzí v počtu při založení 3 členů. Členská schůze volí členy výboru spolku. Pokud jeden z členů výboru ukončí anebo je mu ukončeno členství, členská schůze v nejbližším možném termínu zvolí jiného člena výboru spolku, nejpozději však do 30 dnů.

Členové výboru mohou být do funkce voleni opakovaně bez omezení.

Výbor spolku rozhoduje většinou hlasů přítomných členů, a pokud je výsledek hlasování nerozhodný, rozhoduje hlas předsedy.

Výbor spolku svolává předseda.

Výbor spolku řídí spolek v období mezi členskými schůzemi. Schůze výboru spolku je volně přístupná členům spolku. Výbor spolku na nejbližší schůzi projedná věc, požádá-li o to člen spolku a připravuje zprávu o činnosti za minulé období, případné změny stanov, návrhy dalších cílů,..

Plnou moc mohou dát všichni, kteří jsou oprávnění jednat jménem spolku.

Výbor spolku má minimálně 3 členy a maximálně 10 členů. O počtu členů výboru spolku rozhoduje předseda spolku dle počtu všech členů.  

 

3) předseda spolku.

Předseda spolku je oprávněn jednat a podepisovat jménem spolku všechny listiny a výstupy z právních jednání.

Předsedu v jeho nepřítomnosti zastupuje místopředseda spolku.

Z výkonu funkce jsou odpovědni členům spolku, kteří je kontrolují prostřednictvím členská schůze.

Další orgány spolku může jako dočasné nebo trvalé ustanovit výbor spolku.

 

Č á s t  č t v r t á :  H o s p o d a ř e n í

čl. VIII
Zásady a kontrola hospodaření

1) Zásady hospodaření

Spolek je neziskovou organizací. Případné příjmy budou tvořit dary, členské příspěvky, dotace a granty a budou používány na činnost spolku. Dalšími příjmy mohou být příjmy z činnosti, která je v souladu s cíli spolku (publikování, nějaké služby, prodej výrobků…) Spolek může uzavřít smlouvu o spolupráci s právnickou osobou pro finanční zajištění svých aktivit.

Výdaje spolku jsou zaměřeny na uskutečňování cílů spolku v souladu s formami činností podle těchto stanov a rozpočtem spolku.

Spolek hospodaří s majetkem (hmotné a finanční prostředky), který nabyl při svém vzniku a v průběhu své činnosti. Hospodaření se řídí obecně závaznými právními předpisy.

Výplaty prostředků provádí pokladník spolku a předkládá je ke schválení výboru spolku.

Prostředky nevyužité do konce správního roku se převádí do příštího správního roku.

 

2) Kontrola hospodaření

Kontrola hospodaření je prováděna průběžně výborem spolku a jedenkrát ročně při výroční členské schůzi.

 

čl. IX
Fondy

Finanční fondy může zřídit výbor spolku

Výbor rozhodne o druhu fondu s určením jeho účelu, o zdrojích pro tvorbu a průběžné dotování každého fondu a o způsobech a výši čerpání z jednotlivých fondů s tím, že jmenuje garanta každého fondu, který má právo rozhodovat za souhlasu výboru spolku o výdajích fondu a za hospodaření fondu odpovídá výboru spolku.

 

Č á s t  p á t á :  Z á n i k   s p o l k u 

čl. X
Zánik spolku

Spolek zaniká:

a) dobrovolným rozpuštěním nebo sloučením s jiným spolkem na základě rozhodnutí členské schůze spolku,

b) pravomocným rozhodnutím státních orgánů.

Po zániku spolku budou veškeré finanční i hmotné prostředky použity na charitativní účely či věnovány podobnému spolku.

 

Č á s t  š e s t á :  Z á v ě r e č n á  u s t a n o v e n í

čl. XI
Závěrečná ustanovení

Není-li v těchto stanovách uvedeno jinak, řídí se organizace a činnost spolku ustanoveními § 214 a násl. Zákona č. 89/2012 Sb. (občanský zákoník).

Tyto stanovy nabývají účinnosti dnem schválení členskou schůzí.

 

V Novém Strašecí dne 12.2.2015